Denge Yeleği (BC) - Bursa Mavi Yıldız Dalış Merkezi

Buradasınız: Ana Sayfa » Merak Ettikleriniz » Dalış Malzemeleri » Denge Yeleği (BC)Bursa Mavi Yıldız Dalış Merkezi - Dalış Denge Yeleği - BCBuoyancy Compansator (yüzerlilik dengeleyici kısaca BC dediğimiz bir ekipmanımızdır. Adjustable Buoyancy Life Jacket (Ayarlanabilir yüzerlilik can yeleği)  ise kısaca ABLJ veya ilk üreten firmanın adından dolayı Fenzy  biye adlandırılan ekipman ise, BC’nin piyasaya çıkmasından sonra artık bayağı ender rastlanır durumdadır ,


BC tüpümüzün üzerine monte edildiği , tüpten gelen düşük basınç hortumuyla veya ağızla şişirilebilen, ceket gibi giyilebilen bir ekipmanımızdır.İçine hava verilmek suretiyle bizi dalış öncesi ve sonrası yorulmadan su üstünde tutar.BC’mizi  inflatör den şişirdiğimiz gibi yine inflatörden    söndürerek dalışa geçeriz. Derinlikle birlikte vücudumuz üzerindeki basınç ta artacağından  elbise ve vücut hacmimiz küçülecektir.Sonuçta suyun kaldırma kuvveti azalacağından derinde yüzerliliğimiz negatif olacağından batmaya başlarız.Bu aşamada BC’mizin içine yeteri kadar hava basmak suretiyle yüzerliliğimizi nötr hale getirerek daha konforlu bir dalış yaparız.Bu durumda paletlerimizi aşağı doğru vurup sabit durmaya çalışmak yerine sadece yatay pozisyonda vurarak rahatça ilerlememize yarar.

ABJL’ler de aynı aynı işlevi yerine getirir ancak boyundan giyildiği için üzerine tüp monte edilmez.Tüp için ayrıca sırtlık kullanmak gerekir ve acil bir durumda ağırlık kemerimizi atmamız gerektiğinde ABJL kolonlarına takılmaması için elbisemizin üzerine önce ABLJ sonra tüp  en sonda ağırlık kemeri takılır.Halbuki BC’de kuşanma sırası önemli değildir. ABLJ boyun çevresi ve göğüs tarafında şiştiğinden bir kaza durumunda kazazede baygın haldeyken bile nefes alabilecek şekilde yüzü su dışında kalacaktır.Ancak BC’de bu garanti edilmemiştir, bu özellik modellere göre değişiklik gösterebilir.Bunların yanında BC,tüp için ayrı bir sırtlık gerektirmez, kolay kuşanılır ve sualtında daha konforlu bir dalış imkanı sağladığı için tercih edilmiş ve yaygınlaşmıştır.


Bursa Mavi Yıldız Dalış Merkezi - Dalış Denge Yeleği - BcÇeşitli dizaynlarda BC’lere rastlamak mümkündür.Omuzları tokalı veya tokasız, her tarafı veya sadece sırt kısmı şişebilen, sert veya yumuşak sırtlıklı ,ağırlık entegreli, cepli, metal veya plastik D-ring halkalı, omuz ve/veya belden hızlı hava tahliyeli değişik modeller mevcuttur. Ancak her BC’de inflatör hortumu ve ağızdan şişirme mapsı bulunmaktadır.

BC’lerde tüpün takıldığı sırtlık kısmındaki kolonların metal veya yaygın olarak plastik tokaları olabilir.Tüpün sıkıştırıldığı  plastik tokanın üzerinde kolon kayışının hangi sıra ile takılacağı resim veya numara sırası ile çoğunlukla verilmiştir.Ancak doğru takmak önemlidir, yapılacak bir yanlış montaj tüpün sualtında sırtlıktan çıkmasına sebep olabilir ki bu da dalıcıyı zor durumda bırakacaktır.

BC’lerimiz de yine diğer tüm dalış malzemelerimiz gibi dalış günü veya gezisi sonrası tatlı su ile her tarafı iyice yıkanıp tuzlu sudan arındırılmalıdır.Hatta infaltörden içine su doldurup  tahliye valflarından sırayla bu suyu boşaltmak suretiyle valflarda de tuzun kötü etkilerini bertaraf etmiş oluruz.

 

BC (Denge Yeleği) çeşitleri ve fiyatları ile ilgili daha fazla bilgiyi http://www.dalismagazasi.com/Kategoriler/Denge-Yelekleri-BC.html adresinden alabilirsiniz