Dalış Maskesi - Bursa Mavi Yıldız Dalış Merkezi

Buradasınız: Ana Sayfa » Merak Ettikleriniz » Dalış Malzemeleri » Dalış MaskesiBursa Mavi Yıldız Dalış Merkezi - Dalış MaskesiOrtamdaki ışık objelerden yansıyarak gözbebeğimizden geçerek gözün arka tarafındaki retina üzerinde objenin şeklini düşürür. Böylece görme gerçekleşir. Bu sistem odak noktaları ışığın havadaki kırılma indeksine göre düzenlenmiştir.
          
         Su, havaya göre çok daha yoğun bir ortamdır. Işığın sudaki kırılma indeksi havaya göre farklı olmasından dolayı objenin şekli tam olarak retina tabakası üzerine düşmez ve bulanık bir görüntü oluşur. Maske, daha doğrusu maskenin camı ile göz arasındaki hava sayesinde net bir görüş sağlanır.

MASKEDE ARANILACAK ÖZELLİKLER :

1-)  Maskesiz yaklaşık 170 derecelik bir görüş açısına sahipken, maske ile bu açı 140 derece civarına düşer. Maske seçerken görüş açımızı daha fazla daraltmayacak bir maske tercih edilmelidir.
2-)  Maskenin iç hacmi küçük ve burnu da içerisine alacak şekilde olmalıdır. Yüzücü gözlükleri burunu  dışarıda bıraktığından dalış için uygun değildirler.
3-)  Maskenin camı ısıl işlemde geçirilmiş yani Tempered cam olmalıdır.
4-)  Maskenin kayışları çift bantlı kolay ayarlanabilir ve tercihen oynar başlıklı olmalıdır.
5-)  Yüz yapısına uygun olmalıdır. 
6-)  Maskenin yüze temas eden kısmı tercihen silikon olmalıdır. Silikon malzemeler şeffaf, siyah ve metalflex renklerde olabilir.
           
Yeni maskelerde yaşanan en önemli problem ise buğu yapmalarıdır. Bu sorun en pratik olarak maskenin iç tarafındaki cama tükürülüp, ovalanarak ve suda çalkalanarak çözülür. Piyasada satılan buğu önleyici sprey yada sıvılar yeni maskelerde bazen yeterli olmayabilir. Bir diğer çözüm yolu ise maskenin iç taraftaki camının üzerine beyaz diş macunu sürülüp iyice sıvanır, dalış yapılacak günü sabahında ise maskedeki diş macunlarını yıkamak başlangıçta oluşacak buğu problemini en aza indirecektir.

 

Maskeler ile ilgili çeşit ve fiyat bilgilerine http://www.dalismagazasi.com/Kategoriler/Maske-Palet-Snorkel/Maskeler.html adresinen ulaşabilirsiniz